FOTOKNIHA SAAL-DIGITAL: RECENZE – ČÁST 2.

Jak jsem slíbil, dnes se budu věnovat recezi fotoknihy od saal-digital.  Fotoknihu jsem dostal s výraznou slevou výměnou za upřímnou recenzi.

V minulém díle  jsem fotoknihu vytvořil a objednal – 7. ledna ráno, 12. ledna byla zásilka předána DHL v Německu, 16. ledna mi kniha dorazila domů.

Kniha přišla řádně zabalena v “obálce” z třívrstvé vlnité recykolvané lepenky.

Uvnitř obálky byla kniha ješte zabalena do sáčku z pěnové fólie. Těžko odhadovat, nakolik je toto balení vlhkovzdorné, ale kniha dorazila v naprostém pořádku.

Nebudu vás déle napínat, po vyjmutí foto-knihy ze sáčku došlo k velkému zklamání, jak jsem již naznačil v první části recenze, jméno a datum narození, které jsem zamýšlel umístit na střed první stránky bylo vytištěno uprostřed přes vazbu. Vcelku mne překvapilo, že se nad tímto nepozastavil nikdo ve výrobě, a nekontaktoval mne, zda to tak opravdu chci.

Napsal jsem do Saal-digital o tomto “problému” a zde je jejich odpověď:

“Vážený pane Stryja,

děkujeme Vám za zprávu.

Je nám líto, že máte důvod k nespokojenosti s naší fotoknihou.

Prosím, vezměte na vědomí, že první dvojstránka je označena jako “zadní strana” na levé straně a “vazba” na pravé, přičemž u každého označení je ještě znak “i”, který po rozkliknutí detailněji vysvětluje, že se jedná o zadní a přední stranu. Takovéto označení v programu považujeme za dostačující prosím. 

Rádi Vám zašleme kupón ve výši 50% knihy, kterou můžete použít pro novou objednávku. 

Dejte nám prosím na vědomí, zda s tímto řešením souhlasíte.

Děkujeme a přejeme Vám krásný den!

Se srdečnými pozdravy,
Johanna Schille 

Saal-Digital tým “

Když pominu tento problém, který jsem si zavinil sám, tak jsou desky fotoknihy kvalitně vyrobené, metalický povrch vypadá jako broušený hliník. Černý text je ostrý a jakoby plastický, jakoby byl vytištěn sítotiskem. Určitě se jen tak nesetře. Provedení vazby a obalu je perfektní, nikde nevytéka lepidlo ani jsem nenašel žádné jíné problémy.

Vazba je při otevření knihy téměř plochá. Slícování okrajů fotek je vynikající.

Barvy tisku jsou dle mého názoru neutrální bez výraznějšího barevného nádechu (což občas může být problém), tisk je velmi kvalitní a ostrý, tiskové body jsou pouhým okem těžko rozeznatelné. Tisk je kvalitnější než ofsetový tisk časopisů a je spíše kvalitou podobný fotkám z kvalitního fotolabu. Je zde viditelný rozdíl oproti levnějším fotoknihám tištěným ofsetem (jako časopisy), které maji viditelné tiskové body a dataily jsou neostré. Po počátečním zklamání s textem přes vazbu desek zde musím Saal-digital pochválit, kvalita tisku je naprosto špičková.

Níže je sken jedné ze stránek (celá stránka 15×21 cm)

a níže je sken oka, které má vytištěné velikost od koutku ke koutku 15 mm (cca 10x zvětšeno). Drobné bílé tečky na tisku pouhým okem nepozoruji, spíše je to problém skeneru.

Jak vidíte, ostrost je perfektní.

Tonalita a jemné přechody na fotkách jsou také precizní, dynamický rozsah a tonalita je mimo možnosti mého skeneru a fotka na papíře vypadá lépe než naskenovaná na monitoru. Přeexponovaná oblast na čele je opět dílo mého skeneru, ve skutečnosti jsou jemné tóny na čele vytišténé naprosto bezchybně, jemné a bez map.

Kvalita vytištěných fotek odpovídá kvalitě originálu, a při tisku fotek z mobilů a kompaktních foťáků bude samozřejmě kvalita tisku výrazně nižší.

Použitý matný papír je velmi odolný proti otiskům prstů, a i po několikerém prohlížení alba mými malými dětmi je album stále jako nové.

Shrnutí:

Fotoknihu od Saal-digital je jednoduché vytvořit ve firemním programu Saal-designer, pozor však na umísění grafiky na přední a zadní desky. Vazba a použité materiály jsou kvalitní, kvalita tisku je špičková. Vše nasvědčuje tomu, že fotokniha dlouho opravdu dlouho vydrží. Za špičkovou kvalitu si však musíte připlatit a fotokniha od Saal-digital rozhodně není nejlevnější na trhu.

 

A nakonec ještě pár naměřených čísel:

Tloušťka knihy je 12mm
Síla desek cca 4mm
Tloušťka jednotlivé stránky je cca 0,35mm
Tloušťka všech 12 listů je tedy cca 4,2mm

a detaily objednávky:

Fotokniha 15 x 21 cm
Vnitřní strany: matný fotopapír,
26 stránek
Vazba: metalická stříbrná, bez vatování (pevná vazba),
Čárový kód: standardní
Poštovné: 119,00 Kč
Kupón: – 900,00 Kč (za recenzi)
Celkově: 268,00 Kč

Leave a Comment