Recenze Saal-digital.cz – “Fotoobraz za recenzi” – část 2.

Jak jsem slíbil, tady je zhodnocení kvality plátna.

Pro test jsem vybral fotografii portrétu páru, což je tradičně oříšek pro jakýkoliv tisk, včetně tisku na plátno. Pleťové barvy je vetšinou notoricky těžké vytisknout bez nádechu do fialova či do červena nebo i jiné barvy.

Zdrojová fotografie je z mého 40 Mpix digitálního středoformátového fotoaparátu Pentax 645D, s 75mm f/2,8 objektivem. Proto jsem zvolil formát obrazu 50×75 cm, což kvalitu tisku dostatečně prověří.

V den doručení PPL mi přišla zpráva s pravděpodobným časem doručení, a před doručením ještě řidič zavolal. Balík přišel perfektně zabalený, bez jakéhokoliv poškození, přestože byl podle všeho odeslán z Německa. Plátno bylo zabalené v kartónu, potom vrstvou plastové fólie a nakonec obalené vlnitou lepenkou. Tady není co vytknout, balení je nadstandardní.

Plátno obrazu je dobře napnuté (což není vždy samozřejmé) na smrkovém rámu s profilem 4,5 x 1 cm, což se jeví dostatečné. V rozích je rám čepovaný a slepený (setkal jsem se již s rámy z HDF či MDF “latí”, dřevo je dle mého názoru nejlepší možnost). Rám se zatím neprohýbá ani nijak nekroutí, a nic nenaznačuje, že by neměl dlouho vydržet pevný a rovný. Na zadní straně plátna je několik čárových kódů a číslo zakázky, což samozřejmě ničemu nevadí, naopak by bylo milé, kdyby výrobce umožnil vložit vlastní text, třeba věnování.

Trochu zamrzí že výrobce nepřibalil nějaký fixační materiál, háčky či sponky na rám by se jistě mnoha lidem hodily, ne každý je má doma. Alespoň by je mohli nabízet za příplatek pro zájemce při dokončení objednávky. Já osobně jsem tuto možnost nenašel.

Plátno je na rám rovnoměrně vypnuté a pevně přisponkované, což je velmi důležité – prohnuté a vlnité plátno by nevypadalo moc dobře. Rohy jsou precizně vyhotovené. Samotné plátno je pevné, sněhobílé, s jemnou texturou. Někomu by mohla vyhovovat hrubší struktura plátna, která však snižuje ostrost tisku. Denzita barev je dobrá, černá je velmi hluboká, temná, Dmax nebudu odhadovat bez měření, ale je na velmi dobré úrovni. Ostrost tisku je vynikající, samozřejmě vždy také velmi záleží na zdrojové fotografii. Přechody jsou plynulé a i plochy jsou bez zřetelného řádkování, které občas potrápí mnohého tiskaře.

Shrnutí:
– Objednání přes webové rozhraní je jednoduché, ale s minimem možností a nastavení. Program zdarma ke stažení možná nabízí více možností, ale ten jsem netestoval.
– Komunikace a doručení je rychlé.
– Kvalita balení plátna je nadstandardní.
– Kvalita rámu a plátna je vynikající.
– Kvalita tisku je velmi dobrá.
– Uvítal bych více možností nastavení plátna, především barvu hran (černá, bílá, zrcadlení…)
– Chybí možnost objednat plátno s háčky či sponami na zavěšení, nebo je přibalit k plátnu.

A konečně pár obrázků…
Originální fotografie

Zdrojová fotografie

Výsledné plátno – až budu mít více času, tak vyfotím plátno kvalitněji

Vytištěné plátno

A plátno zezadu

Vytištěné plátno zezadu

Věřím, že pro vás bude tato recenze užitečná 🙂

Leave a Comment